içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Hangi günü kutladık

Malumunuz üzere 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü diye bir gün var! Bizler de hasbelkader gazeteci olmuş insanlar olarak her sene kutluyoruz. Bu çok özel günü! Kutluyoruz kutlamasına da nasıl kutluyoruz, neden kutluyoruz bilen var mı ben onu bilmiyorum işte. O nedenle bugün ben değil, tarihsel gerçekler konuşacak ve ben sadece bu tarihsel gerçekliğe aracılık edeceğim.

4 Ocak 1961'de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü olmuştur.  Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu'nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurmuşlardır. “Dokuz patron olayı” olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca “Basın” adlı bir gazete yayımlamaya karar vermişlerdir.

Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı.

10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başladı ve 1971'de “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı.

Yani sizin anlayacağınız, bizim gün, patronlara karşı direnişin, emeğin, savunulduğu gündür. Bugünkü şartlarda, patron ne derse he diyen, gazetenin sahibinin siyasi görüşü ne ise o siyasi görüşten olan, patron affedersiniz ama sıçma dese sıçmayacak gazetecilerin kutlayacağı bir gün değildir 10 Ocak. 10 Ocak onuruyla çalışan, patron değil, emek diyebilen, her şeye rağmen gerçeği söyleyen ve yazanların günüdür. Evet biz de kutladık, ama kaçımız hakkıyla kaçımız sadece ismiyle… Ona da camia karar versin… Nokta!

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum