içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Yeni CHP
Merhaba değerli dostlar, zaman su misali akıp geçiyor. Yaklaşık 1 yıl sonra yeni bir köşe yazısı ile zihinlerinize misafir oluyorum.  Klasik yeni yıl şakamızı da yaptık, başlığımızla ilgili konuşabiliriz diye düşünüyorum. Malumunuz üzere, geçtiğimiz 31 Mart yerel seçimleri öncesi, CHP'de şok bir gelişme yaşanmış, Genel Merkez ilçe Başkanı Sefa Çorbacı ve yönetimini görevden alarak, Coşkun Karadağ'ı başkan olarak atamış ve seçimlere bu şekilde girmişti. Kimileri bu atamaya burun kıvırırken, atanmış başkan ve yönetimi kulaklarını tıkayıp, kalan süreyi en iyi şekilde hem kullanmış, hem iyi idare ederek, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin kazanılmasında rol oynamıştı. Zaman geçti ve olağan genel kurul geldi çattı.  Devrik Başkan Sefa Çorbacı yeniden aday olurken, atanmış başkan Coşkun Karadağ ve Ömer Zavlak da yarışa dahil oldu. Seçim öncesi ve kongre sırasında konuşmalar ve davranışlar özlenen ve Alanya'ya yakışan görüntülere sahne olurken, atanmış başkan, Coşkun Karadağ, "Seçilmiş Başkan" sıfatına terfii etti. Sonuçların açıklanması ile birlikte 3 aday da el ele poz vererek, "Kazanan CHP oldu" derken, sürece güzel bir nokta koydular.
 
Başkan Karadağ, gerek seçim çalışmaları sırasında ve sonrasında, gerekse kongre çalışmalarında farklı bir imaj sergiledi. Alanya'nın vizyonuna yakışan bir başkan profili çizen Karadağ, seçimi de aldı götürdü. Şimdi neden yeni CHP dedik onu açalım.
 
31 Mart seçimleri öncesi mevcut başkan Sefa Çorbacı, selefi Ali Takavut'un bir ricasına gösterdiği tepkiyle, yakın olan ilişkilerini bir anda dağıtmış oldu. Kongrede aldığı oy oranı ise bundan sonraki süreçte Çorbacı'nın CHP adına, her hangi bir misyon yüklenmesinin zor olduğunun göstergesi. Yani önümüzde ki yıllarda yapılacak yerel ya da genel seçimlerde Çorbacı adının geçeceğini, hatta Belediye Meclis üyeliği listesine bile girebileceğini düşünmüyorum, olursa benim için sürpriz olur. Kısacası zannımca Sefa Çorbacı'nın siyasi hayatı, sade bir partili olarak devam edecek gibi duruyor.
 
Coşkun Karadağ, plan ve düzen adamı. Taviz vermeyen, demokrasiye inanmış, adamcılık yapmayan bir intiba bırakmıştı bende. Bundan sonra neler yapacak, başladığı gibi devam edecek mi, CHP'ye Alanya ölçeğinde ne katacak onu da göreceğiz. Dedim ya "Atanmış Başkan" "Seçilmiş Başkan" terfi meselesi onu nasıl etkileyecek, zaman içinde göreceğiz. Yalnız burada dikkat çeken bir detay daha var. Eğer iki adaylı bir seçim olsaydı neler olabilirdi. CHP delegesi Karadağ'a "Seni seçtik ama dikkat et" mesajını da vermeyi ihmal etmedi. Ömer Zavlak'ın aldığı oy oranı, seçmenin bir alternatifi olduğunun kanıtı. Evet Coşkun Başkan disiplini, güler yüzü ve projeleri ile CHP'yi biraz da devşirme başkanların getirdiği kasvetten kurtaracaktır. Zaten ilk meyvesini de almış görünüyor.
 
Ömer Zavlak, aday olduğunda sürpriz isim denen isimdi. Yıllarını parti içi çalışmalar da geçirmiş, dobra konuşup ve doğal davranan tam bir yörük evladı Zavlak. Listesi de oldukça önemli isimlerle dolu olan Ömer Zavlak’ın gelecek dönemlerde CHP için adı sıkça konuşulacak. Bakalım bundan sonra ne yapacak. Seçimi kaybettim deyip köşesine mi çekilecek, yoksa başkan ve yönetim ile birlikte hareket edip, partililerin kalbini kazanarak, önümüzde ki dönemlere hazırlık mı yapacak?
 
Lafı çok uzatmayalım, CHP yenilendi, CHP şeffaflaştı, CHP kavgalardan arındı. Görüntüsü öyle, bakalım sesi nasıl gelecek. Haydi selametle.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum