içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

‘Mahmuz’ kime dürtülecek

Merhaba değerli dostlar. Bu hafta yine biraz genel kültür yapalım istedim. "Mahmuz" nedir? Ne için kullanılır? Kısaca bir göz atalım.

Mahmuz Nedir? Eski dönemde çizmelerin arkasına takılan sivri demir parça, bir diğeri ise bazı kuşlarda boyun arkasında savunma amaçlı (doğal) sivri çıkıntı. Şimdi nasıl kullanılır ona da bir göz atalım isterseniz. Dedim ya kuşlarda savunma amaçlı doğal çıkıntı, çizmede ki mahmuz ise binek ata binen binicinin atı hızlandırmak için kullandığı Mahmuzdur. Ee şimdi niye bunları anlattım.

Malumunuz olduğu üzere Keykubat plajında kum erozyonu varmış ve bunu önlemenin yolu da ‘T-Mahmuz’muş. Ben demiyorum, yerel yetkililer öyle diyor, bazı basın kuruluşları da bunun Alanya'nın tek kurtuluşu olduğunu manşete taşıyor. Ben bilmem bilir kişi değilim ama, bazı bilenler, Alanya için bu projenin doğru olmadığını, koy gibi olan plajlarda kullanmanın akıllıca olduğunu söylüyor. Söylüyor söylemesine de bazıları da yine bu bilen baylardan bazıları, "olur mu efendim bal gibi kullanılır" diyor. Benim de kafam karıştı doğaya yararlı mı? Zararlı mı?

Bunu bilenler konuşsun ben başka bir şey yazmak istiyorum, biraz –se, -sa ama konuşmakta var bir fayda. Mesela seçimlere ittifakla gidilmemiş olsaydı ve yine Adem Murat Yücel kazansaydı, ama meclis üyelerinde çoğunluk kaybedenlerden oluşsaydı. Bir düşünün sadece, eller o zaman nasıl kalkacaktı. Diğer ikisi belli İYİ Parti ve CHP yine hayır diyeceklerdi de, şimdi evet için kalkan Ak eller, yani AK Parti'nin meclis üyeleri o zaman nasıl oy verecekti. Şükür Allah'tan öküz henüz ölmedi. Kalın sağlıcakla.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum