içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Ateşkesin Alanya yansıması

Geçtiğimiz günlerde gerginleşen ilişkilerin ardından Rusya ile yapılan görüşmeler, olumlu sonuçlandı. Aslında ben kendi adıma bir sıkıntı çıkacağını zaten düşünmemiştim, ama turizm esnafı oldukça gergin bir süreç geçirmedi değil. İkili sohbetlerde sebep sonuç ilişkisi üzerine neden anlaşmaya yakın olduklarını da değerlendirmiş, dostlarımızın yüreğine su serpmek istemiştim.

Gelelim bu anlaşmanın Alanya yansımasına. Malumunuz üzere yaşanan uçak krizi de dahil, Suriye iç savaşının başladığı günlerden düne kadar, özellikle İskandinav ve orta Avrupa basını Türkiye sınırında yaşanan gerginlikleri, Alanya üzerinden haberleştirmekte bir sakınca görmemiş, vatandaşlarını Türkiye'den uzak tutma gayretine girmiş, batık Yunanistan'ın kurtuluşu için adeta savaş vermişlerdi. Şimdi ateşkes ilanı sonrası ellerinde ki en büyük kız yerle yeksan olmakla birlikte, her yıl artarak 6 milyon sınırına yaklaşan Rus turistin yine Alanya'yı tercih etmemesi için sebebi de kalmadı. Yapılan ikili anlaşmalar zaten işin fazla uzamayacağının aynasını tutsa da, son yıllarda üst üste darbe alan turizm esnafının gerilmesine yetmişti. Son gelen şehit haberleri de bu endişenin tuzu biberi olmuştu. Neyse ki bu süreç uzamadan, hatta sezonun en fazla rezerve almayı beklediği Mart ayı başında çözülmesi de Alanya'nın lehine olmuştur.  Yani Rus pazarı sıkıntı yaşamayacak, Avrupa'nın da Türkiye savaşta çığırtkanlarının sesi kısılacak. Hayırlı olsun o zaman nur topu gibi iyi bir sezon doğacak kanımca.

CORONA LEHİMİZE YAZAR

Dünyanın bir çok ülkesini kasıp kavuran Coronavirüs (Kovid-19) kargaşası turizme ne etki yapar. Son günlerde konu bu. Bunun üzerine bir iki kelam etmek gerekirse, (şahsi fikrimdir) bizim lehimize olacağını düşünüyorum. Sebebi ise bu virüs kardeşimiz 23 derecenin üstünde yaşayamıyor bu bir. Mutasyon geçirme özelliği yok, yani tek tip bir şekilde yayılmaya çalışıyor bu iki. Ayrıca İngiliz ve Hollanda yetkililerinin yaptığı tavsiye niteliğinde ki "Türkiye güvenli tatil" için ideal açıklaması da bunun bir diğer sebebi olarak görüyorum. Değerli dostlar bu haftalık bu kadar, haftaya tekrar buluşmak üzere, kalın sağlıcakla.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum