içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

At gözlüğü

Merhaba dostlar, yeni bir hafta, yeni umutlar, yeni bir sayı ile sizlerin huzurunda olmanın keyfini yaşıyoruz. Bu hafta biraz genel kültür yapalım istedim. "At Gözlüğü" nedir? Nerelerde kullanılır? Nasıl yanlış kullanılır?

At yarışı izleyenler bilir. Start yani başlangıç noktası, demirden tünelimsi bir yapının içinde başlar, "Padog" adı verilen bu demir yığını ve yanındaki at, bazı atları rahatsız eder huysuzlaştırır. Bu yüzden bu hayvanlara, sağı, solu göstermeyen bir göz kapatıcı takarlar. Atın sağında, solunda olanlardan habersiz sadece önünü görmesini sağlayan bu basit alete de "At Gözlüğü" denir. Bu sayede start zili çalması ile birlikte at, finish, yani bitiş çizgisine doğru koşmaya başlar, sadece önünü görür, etrafında olanları süzemez, göremez ve ürkmez. Üstünde ki jokey ne isterse onu yapar. Yani onu yönlendirenin işini kolaylaştırır. Jokey, yani yönlendiren ne isterse, at koşulsuz onu yapar. Etrafında olan bitenden rahatsız olmadan koşar durur.

Yahu Ayhan, ne anlatıyorsun? At yarışı mı oynamaya başladın, yoksa jokey, apranti olma merakın mı var? Dediğinizi duyar gibiyim. Yok aslında merakım kalmadı. Zamanında, yani ilk gençlik yıllarında at binmişliğimiz var. Hem artık yaş olarak da, fizik olarak da hobiden ötesi olmaz, benim ata binmem. Neyse neden buradan girdim, biraz daha sabır. Konumuzlada pek alakası yok.

Malumunuz olduğu üzere, Türk insanı olarak tartışmayı pek sever, ama her zaman kendimizi haklı görürüz. O yüzden de sinirlendiğimiz de "Yahu çıkarın artık şu at gözlüklerini" diye serzeniş de etmezsek, o tartışma hedefini bulmamış, yavan kalmış sayılır. Şaka, Maka "At Gözlüğü" nerelerde kullanılır ne işe yarar bunu da anlatmış olduk sanırım.

Çevremizde olanlar, yaşadığımız mahallede gördüklerimizi kendi aramızda konuşurken, lafa falan üçüncü kişilerin sözlerini duymaz, hatta az önce hak verdiğimiz halde, bizden olmayan lafa girince "savunma" yapma iç güdüsü de bir çeşit at gözlüğüdür oysa. Ama "adam bizim adamımız" ona ne ki, ya da "yahu bu bizden değil, bizim adamımıza laf söyleyemez mantığı ile devam eder konuşma. Aslında "Bal gibi" doğru olduğunu biliriz de, işimize gelmez. Çünkü o bizim adamımızdır, bizim çocuğumuzdur, yani bizizdir aslında. O yüzden işimize gelmez duyduklarımız, ya da gördüklerimiz, bizden olmayanlar varsa yanımızda. İşte bu durumlarda takmışızdır aslında "At Gözlüğünü" etrafımızdan bizi soyutlarken. Bile bile hem de, kendi isteğimizle, kendi irademizle. Üstümüze binen yol gösterir, gideriz ürkmeden, kulağımıza fısıldanan sözlere inanır, onların söylemleri bizim fikrimiz olur. İşte bu da kullanılmaması gereken durumdur "At Gözlüğünün". Ki kullanılması zararlı olan tek durumdur aslında. Kral çıplaktır ama, biz göremeyiz, "At Gözlüğü" çıkmadan kafanızdan. Şimdi "Büyük Alanya'da bir bakın etrafımızda ne oluyor diye, dayatmalarla ne kadar da oyalanmışız, "YALANMIŞIZ" diye. Haydi kalın sağlıcakla!

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum