içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Alanya’nın Milli Sınavı

Alanya Bahçeşehir Okulları Stadyumu, tarihinin ikinci özel mücadelesine tanık oldu. Biliyorsunuz ilk milli heyecan Ümit Milli Futbol Takımı ile yaşanmıştı.

 

A Milli Futbol Takımının, Alanyaspor’un da sahası olan Bahçeşehir Okulları Stadyumunda Azerbaycan A Milli Futbol Takımı ile hazırlık maçı yapması benim gibi birçok Alanyaspor taraftarını gururlandırdı. Çünkü bir şehrin, ülkenin milli takımını ağırlaması ve de milli takımın da bu maçta galibiyet alması, inanın bambaşka bir duygu.

 

Alanyalılar olarak temennimiz Türk Milli Futbol takımını şehrimizde daha çok ağırlamak ve Milli Takımın başarılarında şehrimizin de payı olduğu hissini yaşamak…

 

Türkiye Futbol Federasyonu’nun hazırlık maçı için Alanya’yı seçmesinde emeği geçen herkese buradan teşekkürü bir borç biliyorum.

 

Özellikle Milli Takımın kamp ve karşılaşma sürecinde ve sonrasında bu organizasyonun altından başarıyla kalkan Antalya İl Gençlik ve Spor Müdürü Sayın Yavuz Gürhan başta olmak üzere, Alanya İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Sayın Emre Kıldırgıcı ve Alanya Gençlik Merkezi Müdürü Ahmet Eşref Sarı’nın milli takımın Alanya’ya gelişinden ve Alanya’dan ayrılışına kadar geçen sürede nasıl insanüstü bir çaba harcadıklarına inanın gözlerimle şahit oldum.

 

Böyle bir organizasyonu Alanya’ya kazandırmanın yanında, böyle bir organizasyonu yönetmek başlı başına yoğum mesai ve dikkat gerektiren bir iş ve Antalya İl Gençlik Spor Müdürlüğü personelleri bu sınavdan alınlarının akıyla çıkmayı başardılar.

 

Tabi bir teşekkür de Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na etmek gerekiyor.

 

Hepimiz gayet iyi biliyoruz ki kendisi Alanya’nın böyle organizasyonlarda yer alması için gerçekten çok çalışıyor ve bu çalışmalarının karşılığını Alanya halkı olarak bizler de yerine getiriyoruz.

 

En başından en sonuna kadar oldukça titiz bir koordinasyon gerektiren bu çalışmalar, şehrin tanıtımı için de oldukça pozitif ögeler barındırıyor.

 

Karşılaşmaya gelecek olursak;

 

Şenol Güneş’in Avrupa Şampiyonası için en hazır ve yetenekli kadroyu oluşturmaya çalışması olağan bir durum. Şenol Hoca bu takımdaki artıları ve eksileri en doğru şekilde tahlil edecek ve sahaya yansıtabilecek bir tecrübeye ve başarıya da sahip.

 

Sahada gördüğüm şeylere gelecek olursak;

 

Kalede Altay’ın nispeten başarılı bir performans gösterdiğini söyleyebilirim. Fakat genç ve oldukça tecrübesiz olmasının getirdiği bazı handikaplar, sakatlıktan yeni çıkmasına rağmen tekrar onu, o talihsiz döneme sokacak gibi görünüyor.

 

Çünkü genç kalecinin kalesini terk ederek girdiği tehlikeli pozisyonlar belki bir hazırlık maçında tolere edilebilir ama ciddi bir sınavda bu durum sadece kendinin değil, takımın da başına iş açar.

 

Milli takımın defansı ve kanatları güven verdi. Milli takım kamp dönemlerinde sürekli olarak birbirleriyle oynamaya alışmış oyunculara, yine milli takıma yeni katılmış oyuncular da kolaylıkla uyum sağlamış gibi görünüyor.

 

Yine de genç oyunculara ağabeylik yapması gereken isimlerin bu formayla sahada olması saha içi hiyerarşinin olmazsa olmazı gibi duruyor.

 

Özellikle Ozan Tufan ve Efecan Karaca’nın, oyun organizasyonundaki tecrübeleri ve hırsları, genç oyuncuların oyununa olumlu yansıyacak diye düşünüyorum.

 

Tabi bir parantez de Azerbaycan Milli Takımına açmak lazım.

 

Bir hazırlık maçında böylesine sert bir oyun anlayışını anlamak mümkün değil.

 

Kanlı kinli bir düşman ile oynasak diyeceğim tek şey, bu durumun normal olduğu. Fakat lafa gelince dost ve kardeş ülke dediğimiz bir ülkenin milli takımının, hele de özü sadece takımdaki oyuncuların istatistiğini yoklamak amaçlı bir hazırlık maçında bu kadar sert oynamalarını anlamak mümkün değil.

 

Sonucunda herhangi bir ödülün olmadığı bir hazırlık maçında ciddi sakatlıkların yaşanması, ne dostlukla ne de kardeşlikle bağdaşmayan bir vaziyet.

 

Umarım bir daha Azerbaycan ile herhangi bir karşılaşmada karşı karşıya gelmeyiz. Zira bir turnuva maçı oynasaydık yaşayacaklarımızı düşünmek dahi istemiyorum.

 

Sonuç olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim;

 

Alanya Milli Sınavdan alnının akıyla çıktı, yetkililer insanüstü bir gayretle bu organizasyonu tamamladı ve Türk Milli Takımı çok iyi bir yolda olduğunu hepimize gösterdi.

 

Darısı Alanya’da yapılacak bir sonraki maçlara…

 

Haydi selametle…

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum